Osman Simav

Konya'da 16.08.1953 tarihinde doğdu Konya Erkek Lisesi'den mezun oldu. 1971 yılında girdi İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesini 1977 yılında ve aynı dalda yüksek lisans öğrenimini pekiyi derece ile 1979 yılında bitirdi. Doktora çalışmasını yine İ.T.Ü. de TÜBİTAK Bursu alarak tamamladı, 1984 yılında doktora teziyle ilgili Almanyada M.A.N. ve Berlin Teknik Üniversitesinde araştırmalar yaptı.

Çalışma hayatına 1977-1979 yılları arası, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarında memur olarak başladı 1979-981 yılları arası 2 yıl Otokar Otobüs Karoseri A.Ş. 'de Ar-Ge mühendisi olarak çalıştı. 1980 yılında İ.T.Ü. Öğretim Üyeleri ve Bilim adamlardan oluşan 9 ortak ile birlikte kurduğu Akoterm Akü ve Otomotiv A.Ş. 'de Elektrikli Otomobil, akümülatör üretimi ve diğer bazı üretim konularında araştırmalar yaptı. 1981-1986 yılları arası 6 yıl Asea Brown Boveri lisansı ile elektrik malzemeleri Üreten Tetsan Trakya Elektrik Firmasında Pazarlama Mühendisi olarak çalıştı. 1986-1993 yılları arası Akoterm A.Ş.'de iki Alman şirketinin alım temsilciliğini yuruttu. 1993-1997 yılları arası, Türkiyedeki otomotiv sanayi firmalarının kurucusu olduğu OSD Otomotiv Sanayii Derneğin'de Teknik Koordinatör olarak görev yaptı burada, Gümrük Birliği kapsamında Avrupa Birliği otomotiv Teknik Mevzuatı Türkiyede uygulanması motorlu Araçlar Tip Onay yönetmeliğini özellikle; çevre , can güvenliği ve emniyet mevzuatları ile satınalma, kalite ve otomotiv yan sanayi konularında çalıştı.

1997-2001 yılları Uzel Holding'te Genel Sekreter ve Uzel Vakfı'nda Müdür olarak görev yaptı Ahmet Uzel'in binlerce beste ve eserinin tasnif çalışmalarını yürütmüp Bir Şiir kitabını bastirdi, cogaltilmayan bir CD'sini hazırlattı, 1999'da Merhum Ahmet Uzel'in birinci olum yildonumunde kendi sarki ve ilahilerinden olusan, Melihat Gulses ve Dogan Dikmen'in solist olarak katildiklari "Ahmet Uzel'i Anma Gecesi"ni Uzel Holding adina Lutfi Kirdar Kongre Merkezi'nde duzenledi.

2003-2010 yillarinda gorev yaptigi Türk Eğitim Vakfın'da, Mehmetcik Vakfi ile mustereken 2003-2006 ve 2009 yillarinda 3 defa Safiye Ayla-Zeki Muren Ses yarismalarini Lutfi Kirdar Kongre Merkezi'nde organize etti. Son olarak 2012 yılında dördüncüsü yapılan bu yarışmanın jüri üyeleri arasında yer aldı.

Sosyal çalışmalarına 1974 yılında Üniversite birincisi iken kurduğu İ.T.Ü. Türk Müziği Korosu ile başladı. 1977'de Prof. Av.Ercumend Berker ile Rektorluge bagli olarak İ.T.Ü. Müzik Merkezinin kuruluşuna öncülük etti, bu Merkez'in 5 yil Genel Sekreterlik ve Yonetim Kurulu uyelegini fahri olarak yaptığı bu görevi sırasında Şahin Gültekin yönetiminde,İ.T.Ü. Halk Müziği ve Serdar Öztürk yönetiminde, Çok Sesli Koroları kurdu, 60'a yakın konser, konferans ve toplantı düzenledi. 1988 yılındaİ.T.Ü. Mezunlar Türk Müziki Topluluğunun İnci ÇAYIRLI yönetiminde kuruluşuna onculuk etti.

1987 yılında ITU'den sinif arkadaslari ile kurdugu S.S. Mühendisler Arkent Konut Yapı Kooperatifi'ne Makina Fakültesi'nden hocalarini ve bazi isadamlarini üye kaydetti ve Maslakta, inşaatı 1991'de baslanilan ve 1998'de tamamlanan Arıkent Sitesini kurdu. 2001 yilinda iskan ve tapularin alinmasi ile ornek bir sitenin kurulmasini sagladi.

1989 yılında İ.T.Ü. Mezunlar Derneği Dr.Muh.Sezai Turkes'in kurucu baskanliginda, 83 kurucu uye ile kurulmasina onculuk etti ve 5 yıl Fahri olarak Genel Sekreterlik görevini yaptı pek çok konferans, toplantı konser düzenledi. Merkezi Birleşik AmerikaӤa olan İ.T.Ü. Mezunları uslararası kuruluşunun kurucuları arasında yer aldı.

1993 yılında Türekiyenin zirvesindeki 55 kişinin kurucu mutevelli uyesi oldugu Geliştirme Vakfının kuruluşuna Y.Muh.Cahit Idil ile birlikte öncülük etti.

1997 yılıda Türk Musikisi Vakfı ve Mütevelli Heyetine teklif edilerek katıldı. 1998 yılında TMV Yönetim Kurulu üyeliğine, 1999 yılında TMV Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine seçildi. İ.T.Ü. Geliştirme Vakfı mütevelli Heyeti üyesi, İ.T.Ü. Mezunlar derneğinin üyesidir. İ.T.Ü.Mezunları Uluslararası Kuruluşunun Üyesi ve Türkiye Temsilcisidir.

Makina Mühendisleri odası İstanbul Şubesinin 2003 Aralık ayında düzenlediği Prof.Necdet Eraslan Proje Yarışması "Motor radyatöründen atılanısı ile motorlu taşıtların soğutulması" konulu projesi ile 3.lük ödülünü aldı.

Fulbright'tan kazandigi doktora sonrasi arastirma bursu ile 2010 yilinda ABD'nin Michigan Eyaleti, Detroit sehri Wayne State Universitesity'de basladigi Elektrikli Tasitlar ve Gelistirimis Akumulatorler ve Enerji Depolama sistemleri konularinda Post Doc. calismasını tamamlayarak 2011'de İstanbul'a döndü ve Beykent Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makina Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı. Halen Makina Mühendisliği Bölümü Başkan yardımcısıdır.

Türk Musikisi Vakfı ve İTÜ Geliştirme Vakfında Yönetim Kurulu Başkan vekillikleri yanısıra İTÜ Arıteknokent ve İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları-Kültürel A.Ş.'de Yönetim Kurullarında üye olarak görev yapmaktadır.

Evli olan Osman Simav'ın 1983 doğumlu Emir ve 1984 doğumlu Fikri Murat isimli iki oğlu vardır.