Mimar Hilmi Şenalp

1957 yılında Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Konya’da tamamladı.1981’de İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversite’sinde Yapı Sistemi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık Tarihi ve Restorasyon mastırı yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 4 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1984’ den itibaren serbest mimar – müteahhit olarak faaliyet göstermektedir. Aşkabad Ertuğrul Gazi Camii ve Türk Kültür Merkezi, Tokyo Camii ve Türk Kültür Merkezi, Küçük Çamlıca Köşkleri ve Çevre Düzenlemesi, Berlin Şehitlik Camii ve Türk Kültür Merkezi, Rusya-Yekaterinburg Pishma Camii, New Castle’da Metrocenter’da Mağaza Dekorasyonu, Beşiktaş’ta Plaş Plastik A.Ş. Büro Binası, Lüleburgaz’da Plaş Plastik A.Ş. Fabrika Binası, Karaköy’de Nordstern Sigorta Binası Restorasyonu, İstanbul-Üsküdar Marmaray Metrosu Yeraltı Meydanı ve Raylı Sistemler Entegrasyonu, Ankara Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Koruma İmar Planı, , Expo 2005 Aichi – Japan fuarında Türkiye Pavyonu, İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi gibi proje ve uygulamaları bulunmaktadır. 2007 senesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin hazırlattığı Kudüs Raporu’nda Türk Heyeti Başkanlığı’nı yaptı.Bunlardan başka, batılılaşma öncesi Osmanlı-Türk sivil mimarisi uslûbunu gerek sadeleşmiş mimari olarak, stilize edilmiş ve gerekse stilistik rekompozisyon tarzında, yeniden uyguladığı muhtelif konut ve sivil mimari yapıları bulunmaktadır. Hemen bütün gelenekli İslâm sanatlarının üslûb ve imalatı konularında araştırmalar yapmış, musıkiye olan merakı ile tanbur, rebab ve ney sazları icrasının yanında, Bestekâr Cahid Gözkân ve Sabahaddin Volkan Beyler’den istifade ederek klasik uslûb ve tavır meşketmiştir. 2000 yılında bitirdiği Tokyo Camii ve Türk Kültür Merkezi, 2002 yılında Japon Mimarlık ve Bina Bilimi Mimari Enstitüsü tarafından Japon Mimarisine renk katan 40 elit eserin içine seçilmiş, National firmasından "Seçkin Aydınlatma Ödülü" almıştır. Expo 2005 Türkiye Pavyonu ile, 121 ülkenin katıldığı, Expo 2005 Aichi Japan fuarında temaya uygunluk ve tasarım açısından " Nature’s Wisdom Award – Doğanın Bilgeliği" altın ödülü almıştır.

Halen, Türk Musiki’si Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Organizasyonu’nda Danışma Kurulu üyeliği yapıyor. 2007’de Türkiye’nin hazırlattığı Kudüs Raporu’nda Türk Heyeti Başkanlığı yaptı. Çeşitli yayın organlarında makale ve röportajları bulunmaktadır.

muharrem hilmi