Prof.Dr Erdoğan Moroğlu

26 Ekim 1934 tarihinde Gürün’de doğdu. Babası Gürün’ün tanınmış iş adamlarından merhum Seyfi MOROĞLU Bey, Annesi Uzunalioğlu ailesinden Kadriye Hanımdı. İki yaşında annesi vefat ettiğinden 10 yaşına kadar akıllı ve dirayetli bir kadın olan anneannesi Feyruze Hanım tarafından büyütüldü. Daha sonra baba evine döndü. 13 yaşında da babasını kaybetti.

Erdoğan Moroğlu, İlkokulu Gürün Cumhuriyet İlkokulu’nda, orta okulu Sivas 4 Eylül Lisesi orta kısmında, Liseyi Haydarpaşa Lisesinde okudu ve İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Avukatlık stajını takiben 1960 da aynı fakültenin ticaret hukuku kürsüsünde asistan, 1967 de hukuk doktoru, 1971 de doçent, 1978 yılında da profesör oldu. Fakülteden 2001 yılında emekli oldu.

Erdoğan Moroğlu, 1971 yılından itibaren birçok bankada ve büyük ticari kuruluşlarda başhukuk müşavirliği ve yönetim kurulu üyelikleri yaptı. Ticaret hukuku, banka hukuku ve medeni usul hukuku dallarında yayınlanmış kitapları ve çok sayıda bilimsel incelemeleri vardır.

Eğitime katkı için 1998 yılında İstanbul, Küçükçekmece Sefaköy’de annesinin anısına 72 derslikli KADRİYE MOROĞLU LİSESİ adlı bir lise, 2000 yılında da yanında babasının anısına SEYFİ MOROĞLU adlı Büyük Spor Tesisleri yaptırmış ve Milli Eğitim Bakanlığına bağışlamıştır.

1972 yılında gene bir hukukçu olan çeşitli kadın kuruluşlarında başkanlık yapan Nazan Hanımla evlenmiştir.

Erhan Seyfi (1973) ve Kadriye Zeynep(1974) adlarında iki çocuğu vardır.

Sayın Erdoğan MOROĞLU Gürün Kültür Vakfı’nın Kurucularından ve Onur Üyelerindendir.